Klub Tropicieli i Odkrywców

Zajęcia rozwijające zainteresowania w zakresie nauk przyrodniczych z elementami matematyki

• Co to jest magnes, jakie ma właściwości, jakie można wykonać z nim „sztuczki” przyrodnicze i matematyczne?
  • Co się dzieje z „zimnym” i „ciepłym” powietrzem, do czego można wykorzystać siłę odrzutu powietrza, co potrafi zdziałać tlen i dwutlenek węgla?
  • Jak zbadać „powierzchnię wody” i zrobić „bańki w bańce” oraz odkryć tajniki wody słodkiej i słonej dzięki „pływającym jajkom”, jak nietypowo odmierzać wodę?
  • Czym jest „nasz mały kosmos”, co to jest grawitacja i jak można sprawdzić jej istnienie, ile ważymy na Ziemi, a ile na innych planetach naszego Układu Słonecznego?
  • W jaki sposób sprawdzić, co jest owocem, a co warzywem, jak zrobić „atrament sympatyczny”? Skąd się biorą chmury, czy deszcz jest słony, czy słodki, jak zmierzyć ilość opadów, siłę wiatru, temperaturę powietrza?

Na te i inne pytania uczniowie młodsi udzielali odpowiedzi w czasie zajęć pozalekcyjnych.

Dzieci aktywnie zdobywały wiedzę i nabywały umiejętności praktyczne. Wykonywały eksperymenty, pomiary, obliczenia. Dzieliły się swoimi spostrzeżeniami, uczyły się dokonywać analizy, syntezy, wyciągania wniosków. Tropiciele i Odkrywcy stawali się badaczami, którzy poszukują, rozwiązują i działają w zgranej grupie.
Wkrótce kolejna edycja zajęć, które pokazują, że można uczyć się przez zabawę.