Szkoła Podstawowa nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi

Rocznica powstania w getcie warszawskim

Uczniowie klasy VIIIa w dniu pamięci o powstaniu w getcie obejrzeli film edukacyjny poznając tragiczną historię żydowskich rodzin.
Powstanie w getcie warszawskim to bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych getta warszawskiego z Niemcami toczona od 19.04.1943 do 15.05.1943, największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej. Po wstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman i to właśnie od jego gestu – składania każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji. Żonkile nawiązują do tej tradycji. Świetlica i uczniowie klasy IIIa także przyłączyli się do akcji wykonania symbolicznych żonkili ku pamięci powstania w getcie.

Skip to content