Szkoła Podstawowa nr 175 im. Henryka Ryla w Łodzi

„Łódzkie Orlęta” na wycieczce

Pięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce autokarowej Szlakiem walk II Batalionu 1 Pułku Piechoty Legionów Polskich i Łódzkiej 10 Dywizji Piechoty Armii Łódź w ramach projektu „Łódzkie Orlęta” realizowanego pod kierunkiem nauczycielki historii . W pierwszej kolejności zwiedzili skansen pojazdów wojskowych w Boczkach z lat 1918 – 1990. Ich zdumienie wzbudził fakt, że niemal wszystkie pojazdy są sprawne i „grały” w wielu filmach, między innymi: „Czterej pancerni i pies” czy „Stawka większa niż życie”. Zachwycający okazał się egzemplarz Horcha z 1939 roku, czy Studebaker z 1916 roku. Jest to prywatna kolekcja Pana Jacka Kopczyńskiego. Następnie gościli w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Obejrzeli rejon walk II batalionu 1 Pułku Piechoty na szlaku Warta-Poprężniki-Cholewo-Goszczanów, Zwiedzili betonowe schrony bojowe 28 Pułku Strzelców Kaniowskich z 1939 roku. W Warcie podziwiali XVI – wieczny tryptyk w kościele farnym. Była to bardzo interesująca wędrówka szlakiem Armii Łódź.

Skip to content