Dwujęzyczny Szkolny Teatr "Maska"
"W tym pędzącym świecie tylko TEATR może wyczarować tę niepowtarzalną chwilę, w której aktorzy i widzowie zostawiają wszystko za sobą. W tym pozostawieniu życia na chwilę jest coś naprawdę magicznie WAŻNEGO!"
Anna Stańczyk, Beata Michalska, "W objęciach Melpomeny"
"My to Teatr "Maska" …"
– takimi słowami rozpoczyna się hymn Dwujęzycznego Szkolnego Teatru „Maska” – grupy teatralnej, która powstała ponad 20 lat temu z inicjatywy Anny Stańczyk – nauczycielki języka angielskiego i Beaty Michalskiej – nauczycielki języka polskiego. Z czasem dołączyły do trupy szkolna plastyczka – Dominika Bartoszek – Sowa i Katarzyna Kubiak, która zaopiekowała się dźwiękami.
Absolutnie "Maska" …
… to teatr profesjonalny, w którym młodzi artyści rozwijają swoje pasje i talenty. Co roku odbywa się casting, cieszący się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, podczas którego opiekunki wybierają najzdolniejszych, ale również i tych, którzy bardzo marzą o pracy na scenie. Podczas spotkań uczestnicy wykonują ćwiczenia ekspresji słownej i pozawerbalnej, ruchu scenicznego, uczą się również emisji głosu, interpretacji tekstu, koordynacji ruchu oraz kształtują świadomość swojego ciała.
Szkolne spektakle teatralne ...
… opierają się na twórczych, oryginalnych scenariuszach, które są efektem przemyśleń i poszukiwań całego zespołu oraz wiedzy i umiejętności jego opiekunek. Założycielki „Maski” opracowały własną ich publikację pod tytułem „W objęciach Melpomeny”, która ukazała się w wydaniu książkowym na terenie całego kraju.
Na przestrzeni wielu lat przygotowaliśmy kilkadziesiąt autorskich przedstawień, które zaowocowały licznymi nagrodami za indywidualne i grupowe kreacje aktorskie.
Dwudziestoletnia „zabawa w teatr” z uczniami naszej szkoły to przede wszystkim fascynująca przygoda, to podróże w nieznane miejsca, to rozwijanie zainteresowań artystycznych, to kreatywny sposób spędzania wolnego czasu, to znakomita lekcja pokory, cierpliwości, sumiennej pracy, odpowiedzialności, integracji, to wreszcie terapia dla duszy i ciała oraz ogromna nauka wrażliwości – jakże cennej w coraz mniej wrażliwym świecie.
Kochając TEATR, ...
… opiekunki „Maski” zadbały także o to, by kultura teatralna docierała do większego grona odbiorców. Od 10 lat są inicjatorkami i organizatorkami Przeglądu Teatrów Szkolnych „Wszystko Gra” o zasięgu ogólnopolskim, który patronatem obejmuje Wojewoda Łódzki i Łódzki Kurator Oświaty. Na scenie Szkoły Podstawowej nr 175 im. Henryka Ryla zagrało dotąd ponad 5 tysięcy młodych aktorów, niektórzy z nich stawiali tu pierwsze kroki, a teraz są rozpoznawalnymi twarzami w profesjonalnym środowisku aktorskim.
A cała praca ...
… młodych talentów „Maski” latami doceniona niezliczoną ilością nagród i wyróżnień na scenach wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych.
Jesteśmy wielokrotnymi laureatami Przeglądów Teatrów Szkolnych w Języku Angielskim o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego Dziatwa, Przeglądu Małych Form Scenicznych, Złotej Maski, wielokrotnymi zwycięzcami konkursu Baśnie, bajki, legendy, krajów zjednoczonej Europy, finalistami XX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Baltic Satelid w Sejnach czy XVI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2017” w Suwałkach.
To tylko nieliczne przykłady ogromnych sukcesów, nieopisanych przeżyć i doznań artystycznych aktorów Dwujęzycznego Szkolnego Teatru „Maska”, które bez wątpienia promują naszą szkołę w Polsce i poza jej granicami, ale przede wszystkim zaszczepiają w młodym człowieku pasję, która w przyszłości pomoże mu postrzegać świat twórczo i wielowymiarowo.